Semafor za bicikle

2 dl Zabave i Rekreacije

Još u prošlom veku je Mira Adanja Polak napravila reportažu iz Kine i upoznala nas sa kineskom tradicijom voženja bicikla. I dan danas je ta tradicija opstala. Možda se danas vozi procentualno manje bicikala, ali sam siguran da je na ulicama više miliona ovih dvotočkaša jer u većim gradovima postoje trake za bicikle koje su odvojene od pešaka i automobila, koje imaju svoje raskrsnice sa semaforima, svoje parkinge, servise…

Semafor za bicikle
Semafor za bicikle

Ova tradicija je verovatno uspostavljena iz ekonomskih razloga, ali joj je sigurno pomoglo to što su Kinezi fizički vrlo aktivni. Dovoljno je da izađeš ujutru na ulicu ili u park, i da se u to i sam uveriš.

Jutarnje razgibavanje
Jutarnje razgibavanje

Ako penzioneri ovako rade vežbe, šta li rade oni koji su zaposleni? – sigurno se pitaš.

Pa, oni možda ne mogu da stignu do nekog od hiljada parkića opremljenih kao da su teretane ili atletske vežbaone. Zaposleni samo odu na posao i onda tamo kolektivno rade jutarnju gimnastiku. Ne šalim se – zaista možeš da vidiš ljude u odelima ili uniformama kako se istežu ili rade Taj Či ispred poslovnih zgrada.

Taj Či su vežbe u kojima se trudiš da podražavaš životinje i njihove pokrete. Tako nam ga je ukratko opisao lokalni vodič. U svakom slučaju, kada vidiš Kineze kako se gipko i spontano kreću dok rade vežbe padne ti na pamet da to i nije tako loša ideja jer imaš utisak da su svi mišići i zglobovi aktivni a opet neopterećeni dok vežbaš.

Zar ovo ne zvuči kao nešto što ti obećava lepšu starost? Zar ne zvuči kao još jedan od razloga da odeš u Kinu i na izvoru se upoznaš sa ovom drevnom tehnikom vežbanja? 🙂

 

Dobro, možda si od onih likova koji treniraju šah. Ako je to tvoj „izgovor“, onda opet idi i pakuj kofere! Šah nije stigao iz Kine, ali Kinezi imaju svoju stratešku igru „Xiangqi“, koju bih ja preveo kao „Kineski šah“, a opisao bih je kao mnogo dinamičniju verziju šaha. (Ako te zanima kako se igra, javi mi se da ti pošaljem uputstvo.)

A za „Mahjong“ ste sigurno čuli! (Verovatno ga i igrali na kompjuteru.)

Kako se igra Mahjong u Kini
Kako se igra Mahjong u Kini

Kao što možeš da pretpostaviš na osnovu ove slike, postoji više načina na koje se mogu iskoristiti ove šarene pločice za zabavu. Ja neću dalje pisati o kineskim društvenim igrama – ostavljam ti da malo istražiš i sam(a); već ću preći na drugi vid zabave koji se ne sreće često na Balkanu.

Zamisli sebe kako sediš na klupi u Letnjoj bašti u Pekingu. Pre nekoliko vekova je možda na toj istoj klupi sedeo Imperator, i možda baš u toj istoj hladovini uživao i razmišljao o važnim diplomatskim pitanjima dok je gledao u mirnu površinu jezera. Ili je razmišljao kako je dozvolio ženi da spiska gotovo čitav budžet za mornaricu na izgradnju i ukrašavanje mermernog broda (izgrađenog u čast mornarice).

Ponos i dika mornarice!
Ponos i dika mornarice!

Bilo kako bilo, ti sediš sada na toj istoj klupi i uživaš u miru i tišini dok ti se brojni i zadivljujući utisci o Kini slažu u glavi poput kockica. A onda odjednom neki lik na klupi pored tvoje počinje da peva!

Pošto peva na kineskom, prva stvar koja ti padne na pamet kada ga čuješ verovatno je pitanje „da ga udarim ili da bežim?“ Ali onda prorade iste one kockice od malo pre i kažu ti da je sve u redu, i da je to samo još jedan od načina na koji se Kinezi zabavljaju. (I u pravu su.:-)

 

Ovo je toliko česta pojava da moram da postavim još jedan snimak.

 

U parkovima i baštama su bukvalno žurke! Oni donesu instrumente, ozvučenje, razglase, hranu, piće… Pevaju, igraju, vesele se, sa osmehom od uva do uva te odmah zovu da im se priključiš… Fenomenalan doživljaj!

Kada je bilo Bombardovanje (sa velikim B u nadi da se nikad više neće ponoviti) mi (drugari iz Prve beogradske gimnazije) smo imali običaj da odemo na Kalemegdan i da igramo šah i karte sa penzionerima. Za mene su ovi prizori u Kini bili pravo oduševljenje. Da su ljudi u stanju da se ovako spontano i opušteno ponašaju, da uživaju i da se raduju životu čak i kada su u poznim godinama, i to u ovolikom broju koliko možete da ih vidite u Kini, mene je toliko oduševilo da ću još jednom da ti kažem…

Otputuj u Kinu i doživi sve ovo što sam opisao i još mnogo toga što se ne da prepričati!

 

Kao na primer kineski cirkus ili tradicionalne igre (sa kojima završavam ovaj članak).


Објављено

у

од

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *