Komunistička partija Kine ima oko 10.000.000 članova, ali ne zato što niko neće da bude drug član već zato što ne može! Da bi postao drug član, moraš da budeš zaslužan građanin. Ali to ne znači da ne možeš da budeš komunista. A ako si komunista, onda ti je najveća svetinja (najveći na svetu) trg Tjenanmen, odnosno Mao Cedungov mauzolej u kojem se čuva njegovo balsamovano telo.
(Kada smo mi bili u Pekingu, mauzolej je bio zatvoren zbog rekonstrukcije, ali nam je vodič rekao da ljudi inače čekaju u redu da uđu i na kratko vide čuvenog lidera Kine i komunističke partije.)

Takođe, ako si komunista, ti znaš i da je religija opijum za narod. Ali te to ne sprečava da poštuješ filozofska učenja Taoizma, Konfučijanizma i Budizma. 🙂
Pa tako u Kini, najmnogoljudnijoj komunističkoj zemlji, možeš slobodno da odlaziš u hramove. A hramova ima na svakom koraku i, mogu vam reći, vrlo su lepi i prijatni.

Kada kažem hramovi, mislim i na hramove, i na pagode, i na špilje sa relikvijama, i na sva druga sveta mesta.

Uđeš, sedneš, poručiš, pojedeš, popiješ… A, ne! To je beše u biblioteci… (Šta da radim kada sam odrastao uz Radovana III u izvođenju Zorana Radmilovića:-) Uđeš, zapališ sveću, mirišljave štapiće, i u tišini porazgovaraš sa Budom ili se pomoliš.

Napisah Budi jer je Budizam najjači! Mislim, ima najviše vernika i poštovalaca.

Kina je velika zemlja i po površini, i graniči se sa brojnim drugim zemljama i kulturama. I svakako da na Budizam ima uticaja i Hinduizam, i svakako da ćete naći i Hinduiste, i Muslimane, i Hrišćane, i Judaiste, i… u Kini. (Mi smo, primera radi, u Gilinu upoznali momka/čoveka (njima je jako teško pogoditi godine, a nismo želeli da budemo nepristojni pa da se raspitujemo) koji nam je rekao da je promenio veru kada je na Univerzitetu došao do kniga o Hrišćanstvu.) I zato neću dalje pisati o religijama.
(O sahranjivanju ću pisati kada se budemo vratili sa Tibeta, kako bismo imali kompletniju sliku. Inače, Kina „polaže pravo“ na Tibet jer se neka tamo princeza udala za nekog tamo cara, ali ova naša tura nije obuhvatala odlazak na Tibet.)
A sad nešto sasvim drugačije – ono u šta Kinezi svakodnevno veruju, da ne kažem sujeverje. 🙂
Pa, krenimo kod prijatelja Kineza na večeru. Ponesimo poklone (kao što je običaj verovatno svuda) ali strogo vodimo računa da ih ne bude četiri! Broj 4 se izgovara slično kao „smrt“, i smrtno ćeš uvrediti domaćina ako doneseš 4 poklona.
Nasuprot broja 4 je broj 9 koji predstavlja sve dobro. Tako ćete na svim značajnim mestima izbrojati devet figurica, devet stepenika, devet stubova, devet prozora… (Moja baba ima prastari komplet šoljica za kafu koji nosi oznaku „999“ sa značenjem „mnogo dobar“!:-)

Ali to nije ništa spram „pravila“ koja nalaže Feng Šui. Ako stvarno hoćeš napredak i blagostanje, onda ćeš kupiti npr. kupus od belog žada (cca 2000 američkih dolara) staviti ga u najdalji deo kuće (mereno od ulaznih vrata) i okrenuti ga tako da mu koren bude usađen u prostor gde boraviš (da ne gleda u vrata da na bi usisavao energiju napoako). (Žaba sa novčićem u ustima na polici u prodavnici, ili maca „Adolf“ u izlogu, su za početnike. 🙂

Naravno, pošto nećeš nositi kupus svuda sa sobom, imaš na raspolaganju brojne amajlije koje možeš da staviš u džep, oko vrata, kao narukvicu… Najpopularniji oblik je lav-zmaj, koji u zavisnosti od poludragog kamena od kojeg je izrađen ima i različita svojstva. Npr. tigrovo oko ti omogućava da budeš odlučniji, roze kvarc čuva trudnice i odojčad, pirit pospešuje kreativnost…
Ali ne možeš tek tako da ga nosaš sa sobom. Moraš o njemu i da se staraš! Da ga kupaš na Suncu (ili Mesecu, ili u morskoj vodi, ili… u zavisnosti od kamena), da ga paziš i da ga maziš. Bukvalno! Evo primera ako mi ne verujete!
I sa ovim snimkom ću završiti priču o verovanjima u Kini. Nadam se da ti je ovaj članak još malo približio kinesku kulturu, i da ti je još malo rasplamsao želju da odeš u Kinu. A ti svakako nastavi da čitaš dalje. 🙂
Оставите одговор