Slatki mali izvrnuti i osušeni gušteri

250 grama Hrane i Pića

Mislim da ćemo to što Kinezi jedu najlakše svariti ako krenemo od čaja. 🙂

 

Kao što ste mogli da vidite na ovom snimku, Kinezi imaju dugu i bogatu tradiciju čaja. Ono što niste mogli da iskusite jeste upravo čaj. I to je još jedan (mogu slobodno reći i dovoljan) razlog da posetite Kinu. Jer ta punoća i raznolikost ukusa zaista budi najdublja osećanja dok pijete čaj.

Kinesko pivo je pitko. Ja nisam neki poznavalac i ljubitelj piva, pa mogu samo toliko da kažem. Doduše, da sam uspeo da nađem ono sa Batom Živoinovićem na omotu, možda bi mi i pivo probudilo neka osećanja. 🙂

Otkrovenje nam je bio i kokos. Kokos koji prodaju na svakom ćošku, onako do pola oljušten, probijen i sa slamčicom. Tvoje je samo da izabereš da li ćeš stariji ili mlađi (ukus kokosovog mleka je jači kod starijih plodova), da platiš neku siću i uživaš u tom prirodnom osvežavajućem napitku.

A sad… Hrana! Mogu slobodno da kažem da Kinezi jedu sve što je (bilo) živo.

Slatki mali izvrnuti i osušeni gušteri
Slatki mali izvrnuti i osušeni gušteri

Ako vam ovo nije bilo dovoljno šokantno, možda je pravo vreme da se pohvalim da smo jeli morske crve i zmijski želudac sa kandiranom pomorandžom. 😀

Morski plodovi (na slici nema morskih crva, ali veruj, ne izgledaju privlačno)
Morski plodovi (na slici nema morskih crva, ali veruj, ne izgledaju privlačno)

Dobro, dobro… Dosta je bilo prepadanja… Hajdemo sad lepo…

Na kinskom meniju se zaista mogu naći brojne stvari koje su nama „dugonosima“ (kako nas Kinezi vide) nesvakidašnje. Ali i to je jedna od lepota Kine, i svakako iskustvo koje treba upisati u svoju životnu priču.

Kada gledate Kineze na ulici za malo njih možete da kažete da su gojazni. A svako malo neko na ulici nešto jede.

Kineski Fast Food (ne zaboravi da i pizza dolazi iz Kine)
Kineski Fast Food (ne zaboravi da i pizza dolazi iz Kine)

Ili gricka semenke (stotine vrsta – od stotinu biljaka, na stotinu načina, sa stotinu začina), ili jede nešto sa štapića, ili jede „farbana“ jaja (jaja koja se kuvaju u specijalnoj mešavini začina, pa nakon kuvanja budu ofarbana iznutra), ili onako usput oljušti viršlu iz omota i smaže je, ili otvori kesicu turšije da se s nogu zasladi, ili…

Štapić za poneti
Štapić za poneti

Doduše, nemaju neki naročit izbor kolača (kad kažem naročit, mislim da nemaju stotine i stotine vrsta:-) pa su verovatno zato mršavi. Zbog toga, i zato što jedu kineskim štapićima.

Kolačići za svakog
Kolačići za svakog

Šalu na stranu, naravno da imaju slatkiše. Pa i sladoled je u Evropu došao iz Kine! Zamisli samo suvu urmu koja je u središtu kolača od pirinča, a sve to zamotano u list bambusa. Mmmmmm… A ni štapići nisu neki bauk. Treba samo da ti neko lepo pokaže kako se drže, malo vežbe, i za pet minuta nećeš biti gladan. 🙂 Eto, opet se šalim… A hteo sam da budem ozbiljan i da kažem da oni nas smatraju „divljacima“ jer jedemo sečemo hranu noževima i bodemo viljuškama. Nihova je filozofija da hrana treba da bude uživanje, i da je kuvarov zadatak da je pripremi tako da tebi ostane samo da uzimaš zalogaj za zalogajem i uživaš u ukusu.

Elem, vrlo brzo uhvatiš sebe kako si se uklopio u njihov koncept stalnog žvaćkanja hrane. I onda odlučiš da pojedeš nešto „konkretno“ – odeš na večeru u restoran. Ako odeš u klasičan restoran u koji turisti ne zalaze često, nemoj da se iznenadiš ako neko pored tebe posrče čorbu ili pljune kosku sa pola metra na sto. To je kod njih normalno. Ako, pak, odeš u „fensi“ restoran…

Kineski okrugli sto - iz kineskog restorana
Kineski okrugli sto – iz kineskog restorana

Klasičan sto u kineskom restoranu je okrugao i ima na sredini kružnu ploču koja može da se okreće. Razlog za to je što se obično servira onoliko jela koliko je gostiju za stolom, pa da može svako da odabere i posluži se sa onim što želi. Samo baciš pogled da li neko u tom trenutku nešto sipa, i ako ne, zavrtiš točak za svoju dušu. 🙂

Možda mi nećete verovati ali mi zaista krene voda na usta kada se setim Pekinške patke i Šarana u slatko ljutom sosu. Patka čija se krckava kožura topi u ustima, a meso mekano i sočno. Ili šaran sa karamelisanim prelivom, i ljutinom koja dolazi nakon slasti. Stvarno… Dosta je bilo priče, idem ja da pojedem nešto. 🙂

A vi za kraj ovog obroka uzmite supu, kao što to kineski običaji nalažu.


Објављено

у

од

Ознаке:

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *